Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Kendi Başımızdan Pay Biçiyoruz

17 Ocak 2020 - 14:26 - Güncelleme: 18 Ocak 2020 - 19:18

"Sonunda üç şey önemlidir: Ne kadar sevdiğin, ne kadar nazik yaşadığın ve senin yazgında olmayan şeylerden nasıl zarafetle vazgeçebildiğin."

Buddha
Hengameyi duyuyor musun? Kulak verdiğinde hırsından çatlamak üzere olanların çatırtılarını peki? Koşuyorlar, çok hızlı koşuyorlar, terlemişler, üzerleri su...Alınları su...Elleri su...Ve aynı su gözlerinden aşağı da süzülüyor... Alt çeneler titriyor mutsuzluktan, dehşetten. Peki neyin dehşeti bu?

PEKİ NEYİN DEHŞETİ BU?

Sevgisizliğin dehşeti, huzursuzluğun dehşeti, kendine güvenmemenin, kendini sevmemenin dehşeti, koşmayı bırakıp durduğu anda -çok değil bir solukluk- insanların ne diyeceğinin dehşeti bu, başarısız olma korkusunun verdiği dehşet bu.

DURUP GÖĞE BAKMANIN MEVSİMİ GEÇMİŞ

Durup göğe bakmanın mevsimi geçmiş, öyle söylüyorlar, sevgi raflara kaldırılmış, nezaket kurallarını kaba insanlar çamurlu ayaklarıyla ezmiş, iyi kalpli ve tembel insanlar da o nezaket çiçeğinin o botu delmesini bekliyor yıllardır. Oturdukları yerden bekliyorlar üstelik.

İYİLER BİRAZ HIZLANSIN, KÖTÜLER YAVAŞLASIN

 Bunca karmaşa nasıl çözülür? Bence düğümler doğru tespit edilerek. Sevgi ve nezaket yüklü insanlar biraz daha çok çalışsa ve sevgiden nezaketten mahrum, katılaşmış gönüller de çalışmanın ardına hırsı eklemese dönmez mi bu çark? Yani biraz, bir miktar üleştirme yapsak, dengeleri dağıtsak, ütopyada mı kalır? Evet muhtemelen.

EN EN EN BAŞTA YAPILIYOR YANLIŞLAR

O zaman ne için uğraşacak bu insanlar, neyi değiştirmek için, neden değiştirmek için? İnsan şu hayatta, böyle bir zamanda kendi duruşunu koruyabilse ve kendini dipdiri ayakta tutabilse, bu niyetle çıksa bile yola, her şey değişir, bambaşka olur. Aslında bunca sevgisizliğin, küstahlığın, yolsuzluğun, kabalığın nedeni, bir yerlerde yapılan yanlışlar değil; EN EN EN BAŞTA yapılan yanlıştan kaynaklanıyor.
KENDİNE DEĞER VERMEYEN, BİR BAŞKASINI KOLAYCA EZİP GEÇİYOR
 Çünkü ancak kendine değer veren, kendi haline acıyan bir insan, bir başkasının hakkını gözetip koruyabilir. Kendine saygısı olmayan birey, "ben nasıl katlanıyorsam o da katlanır" diye düşünerek hareket eder.
ASLINDA HEP KENDİ BAŞIMIZDAN PAY BİÇİYORUZ
Bunu eskiler: "Kendi başından pay biçmek" sözüyle de oldukça anlamlı ve güzel bir şekilde ifade etmişler. Aynı şekilde bunu devam ettirmek mümkün: Kendine nazik olmayan, bir başkasına da bunu göstermeyecektir. Bazen çok hırsın, olmayacağını bile bile bir şeylere kör kütük bağlanmanın tüm hayatı nasıl alt üst ettiğini, ve ellerinden bugünü de kaçırdıklarını görüyoruz, biliyoruz, tanık oluyoruz. Durması gerektiği yeri bilenin, vazgeçmesi gereken şeylerin farkında olanın ise bu amansız hırsların yok edici, zehirli rüzgarından nasıl kurtulduğunu da izliyoruz. Aynı gözlerle o hırsa kurban gidenlerin acıklı hikayelerini de seyre dalıyoruz kendimize pay biçerek...
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum