Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Kendini Kanıtlamak İhtiyacı

05 Ekim 2019 - 00:31 - Güncelleme: 11 Ekim 2019 - 11:25

İnsanlar onca koşturma ve stres dolu günün ardından evlerine gelmiştir ve sohbet, muhabbet edecek ne derman kalmıştır ne de istek. Oysa 'Bir Söz' söylense ve etrafınca birer yorumda bulunulsa, o sıcak halka biraz yorgunluğunu atsa, moral bulsa... 'Bir Söz Bir Terapi' etkisi yapsa sinelerde, yuvalarda. Onca kıymetli sözler, fikirler; kitaplarda, defterlerde değil de bizzat gönüllerde,hafızalarda yaşasa...

"Kişiliğiniz ne kadar oturursa kendinizi başkalarına kanıtlama ihtiyacınız da o kadar azalır."
(Robin Sharma)

Kendinizi hiç kanıtlamak zorunda kaldınız mı? Neler yaptınız mesela bu durumda iken? Ya da şöyle soralım, insan neden kendini kanıtlamak ister? Biraz  daha ileri gidersek, kendini kanıtlamak nedir?
Bir kimseye kendi özelliklerimizi, yeteneklerimizi, genelde olumlu ve fazladan göstermek istediğimiz, fazla geliştiğimiz alanları karşımızdaki kişiye sunmak, göstermektir. Bizi istediğimiz şekilde tanımalarını sağlayarak aslında itibar kazanmak isteğidir. Ya da farklı olduğumuz zannını herkese ilan etmektir.
Bu da aslında yadırganacak bir durum değildir. Çünkü kendini tam olarak anlayamamış ve tanıyamamış bir birey buna ihtiyaç duyacaktır. Kendini tanıtarak aslında karşısındaki kişiye ve topluma ihtiyaç duyduğunu, kendisini ancak bu yolla ifade edeceği sinyalini verir.
Yani toparlayacak olursak, İnsanlar kendini tanıma, anlama ve anlatma yolunda tam bir yeterliliğe sahip değilse insanlardan yardım alarak onların yorumlarıyla bir yerlere gelip kendini oraya o alana yerleştirmek isterler. Buna ihtiyaç duyarlar. Çünkü bunu tek başlarına yapacak yeterlilik, güç ve olgunluk henüz o kişide yoktur.
Fakat olgunluğu, gücü ve yeterliliği yerinde bireyler ne istediğini, ne kadar istediğini ve kendilerine uygunluğunu dış faktörlere bağımlı olmadan da bilebilir ve gerçekleştirme yolunda sağlam adımlar atabilirler.
Çünkü oluşturmuş oldukları bir zemin vardır. Bu zemin inançlarından, fikirlerinden ve bunlardan beslenen duygularından örülüdür. Bu değer yargıları, dışarıdaki uyarıcıdan daha önemlidir. Tüm bunlar da kişiyi yaptıklarından sorumlu ve emin kılar.
Kendinden emin olan bir birey kendi vicdanına ve değer yargılarına hesap vermeyi ön planda tuttuğu için, kendi değerinin farkında olduğu için, bir başkasına kanıtlama ihtiyacı da hissetmeyecektir. Bu demek değildir ki kendini fil dişi kuleye hapsederek, kibir içinde soyutlanarak oturur.
Hayır elbette bu kişi kendini gerçekleştirmiş bir birey olduğu için başkalarının fikirlerinden de beslenir. İletişimi kuvvetlidir. İyimserdir. Yardımcı olur, yardım da alır fakat bir başkasının ufak bir cümlesi tüm benliğini sarsacak kadar bağımlı ve güçsüz değildir.
Bu ayrımları doğru yapabilmek için kelimelerin anlamlarını tam ve doğru olarak bilmek gerekir. Bu kelimelerden hayatımıza doğru bir rota oluşturduğumuz aşikardır. Öyleyse doğru bir rota, iyi anlaşılmış kelimelerle çizilir.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Gizem S.
    1 yıl önce
    Güzel Türkçemin güzel kelimelerini güzel bir şekil..Güzel Türkçemin güzel kelimelerini güzel bir şekilde anlamak, kullanmak.