Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Niyet- Davranış Dengesi

01 Kasım 2019 - 12:02

"İnsanlar başkalarının yaptıklarını sorgularken onların niyetlerini göz ardı ederler; kendilerini sorgularken ise kendi niyetlerini düşünür, yaptıklarını göz ardı ederler."
Nevzat TARHAN

Bu haftaki yazımızda, Nevzat Tarhan'ın sözünden yola çıkarak payımıza düşenleri toplayacağız.  Toplum düzeni, davranış-niyet dengesini kurabilmekten geçer. Bu ikisini dengeleyebildiğimiz ölçüde, bencilliklerimizden kurtulmaya ve doğru bir biçimde niyet okumaya başlarız.
ELE ALINMASI GEREKEN ÖNEMLİ KONU: NİYET OKUMA
Aslında burada ele alınması gereken diğer önemli konu "niyet okuma"dır. Genelde niyet okuma, olumsuz gibi algılansa da, bilinçli ve empati kurularak yapılan niyet okuma, sağlam bir iletişimi beraberinde getirir. Çünkü iletişim kurabilmenin temel yolu doğru anlayabilmekten geçer.
DOĞRU ANLAYABİLMEK KISMEN DE OLSA ELİMİZDE...
Doğru anlayabilmek bazen yeteneğe bağlı olduğu gibi; bazen istemeyle de ilgilidir. Karşımızdaki kişiye sevip sevmeme duygu durumumuza göre ön yargıyla yaklaşıyorsak, bu kişinin bizim nezdimizde pek şansı olmayacaktır. Fakat ön yargılarımızı bir kenara bırakarak samimi bir anlama çabasına girdiğimizde, işler kolaylaşacaktır. Ve en ufak bir yanlış yapıldığında karşımızdaki kişinin niyetini de tartmaya başlayarak: "Aslında bu niyet ve fikirden yola çıkmıştı. Fakat sonuç istediği gibi olmadı. O da istemezdi." deme lüksünde bulunuruz. Tıpkı kendimizle yalnız kaldığımızda, kendimize duyduğumuz merhamet gibi... Hani işler pek yolunda gitmediğinde ve aslında istediklerimizden farklı sonuçlar elde ettiğimizde deriz ya: "Ben aslında öyle demek istememiştim. Bunu böyle yapmak istemezdim. Elimde olmayan sebeplerle..." diye uzayıp giden savunmalarımızı bizim kadar karşımızdaki kişiler de hak ediyor.
DAHA ANLAYIŞLI BİR TOPLUM İNŞA EDİLİYOR
Bu duyguyu genelleyebildiğimizde empati, sağduyu ve anlamak isteği de gelişmeye başlıyor içimizde. Daha anlayışlı bir toplum inşa edilmeye başlanıyor. Daha kaliteli, daha sağlam karakterli, daha vicdanlı, insanlara, yeniliğe daha açık, daha erdemli... Bencilliklerden sıyrılmanın temel yolu da tam olarak buradan geçiyor esasında. Kendimize yüklediğimiz iyi niyetleri bir başkasına da yükleyerek duygusal bir paylaşım yapmış oluyoruz aslında. Kim bilir? Belki de bencillikten kurtulmanın veya sınıfta kalıp bencil olmanın nirengi noktası tam olarak bu sözdeki vicdan muhasebesinde saklıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum