Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Sorumluluk ve Umutsuzluk

28 Şubat 2020 - 12:30 - Güncelleme: 24 Mart 2020 - 02:40

"Hiç kimse hem sorumluluk hem de umutsuzluk hissine aynı anda kapılamaz."
Antoine De Saint Exupery

Sorumluluk hissi, o kadar kıymetlidir ki asla karamsarlık, kötülük barındıramaz. Çünkü zaman kalmaz. Sorumluluğu olan insanın düzeltmeye, korumaya, değiştirmeye ve dönüştürmeye dair planları vardır. Güzelleştirme çabasında olan insanların sürekli bir koşturmaları vardır.

DURAĞANLIK DEPRESYONU DOĞURUR

Umutsuzluk, korku, endişe yavaş yavaş gelmeye başladığında hareketlilik son bulur. Monotonluk, kasvet, buhran; durağanlığı doğurur. Durağanlık depresyonu beraberinde getirir. Saint Exupery de bunun farkına varmış olacak ki, sorumluluk ile umutsuzluğu bir arada bulmamızın imkansız olduğundan dem vurur.

İŞLEYEN DEMİR IŞILDAR

Mücadele veren insanlar, alın teri döker. Dökülen alın teri, tüm kötü niyetleri, kuruntuları, hayal kırıklıklarını da alıp götürür. Arınan insan koşturmaya ve güzelleştirmeye ant içmiştir. Yüklendiği sorumluluklar, onu çok başka iklimlere savurur. Kaybedecek zamanı yoktur. Her türlü fırsatı, imkanı, zamanı, maddi- manevi tüm kaynakları değerlendirmeye çalışır. Tıpkı atalarımızın kulaklarımıza küpe yaptığı gibi: "İşleyen demir her daim ışıldar."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum