Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Sorunlar Tanımladığımız Kadardır!

18 Ekim 2019 - 15:30

"Sorun, Sorun değil; Sorunla İlgi Tavrınızdır."
Kaptan Jack Sparrow


Emin olun birçok insan, hayatında karşılaştığı zorlukları sadece kendinin göğüslediğine, etrafındaki diğer insanların sorunsuz bir hayat sürdüğüne inanıyor. Neden bu kadar sıkıntılı, zor bir süreçten geçtiğini, ya da biri bitse diğerinin başladığını, bir türlü huzur bulamadığını sorgulayıp duruyor. Emin olun ki bu insanların sayısı, azımsanmayacak kadar fazla. Hatta belki siz de böyle düşünüyorsunuz.
Öncelikle şu konuda uzlaşmamız gerekiyor: İnsanların karşılaştığı sorunların çoğunu, etrafındakiler fark etmez. O insanın sorun olarak gördüğü şey, bir başkasına göre kolay aşılabilecek kadar önemsiz olabilir. Birçoğu farkında olmayabilir. Fakat önemli olan o insanın bu sorun hakkında ne düşündüğüdür.
Yani herkesin sorun olarak algıladığı durum farklı olduğu için, herkes kendi sorunun en büyük, hatta travmatik boyutlarda tanımlar. Tek sorun yaşayan kişi olarak da kendini görür. Sorun aslında kişinin yokluğunu gördüğü şey, eşya, duygu, kişidir. Ve bu yokluğu çekilen kavram, kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.
Aslında sorun, kişinin tanımı ile ilgilidir. Onun çözülebilir, üstesinden gelinebilir bir durum olduğunu kabullenen ve bu tanımla karşılayan kişi, sorunun içini ve önemini biraz olsun boşaltır. Böylece odaklanması ve çözme süreci hız kazanır. En azından çözebildiği kadarını görür. Fazla anlam yüklemediği için çözemediği kısmı onu travmatik boyutlara taşımaz. Hayatını etkileyecek kadar hassasiyet kazandırmaz.
Soruna ciddi anlamlar yükleyerek hayat memat meselesi haline getiren kişiler ise çözemediğinde ciddi takıntılara, buhranlara sürüklenebilir. İşin en ironik kısmı ise burada başlıyor: Sorunu çözebilse bile o süreçte harcadığı emek, yaşadığı stres ve haddinden fazla kaygı, kişide sorunun çözüldüğüne dair bir mutluluk ve tatmin vermeyecektir. Beklentileri karşılamayacaktır bile mutlu son. Ardından başka bir durum hemen sorun yapılacak ve onun stresi başlayacaktır çünkü...

Bu yüzden tanımlarımız oldukça önemlidir. Bizim bile farkında olmadığımız kadar yönetir tanımlamalarımız. Duygu ve fikir dünyamızı, tavırlarımızı kontrol altında tutabilmenin yolu kendi değerlerimiz ve tanımlarımızdan geçer. Çünkü dünyamızı kelimeler ve bu kelimelerin yüklendiği anlamlar yönetir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum