Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Üç Altın Kural

14 Şubat 2020 - 09:05 - Güncelleme: 26 Şubat 2020 - 01:37

"Üç altın kadim kural:
1. Ne kadar tevazu, o kadar yücelik
Ne kadar kibir, o kadar alçaklık.
2. Ne kadar fedakarlık, o kadar huzur
Ne kadar bencillik, o kadar hüzün.
3. Ne kadar gösteriş, o kadar sahtelik
Ne kadar sadelik, o kadar samimiyet."

Muhyiddin Şekur

 
Efsanelerde, masallarda, halk hikayelerinde, elinde asası olan bir nur yüzlü ihtiyar, gencecik gönüllere üç altın kural bırakır hep. Özelikle Halk Edebiyatı'na ilgisi olanlar bilir ki bir ihtiyar, en zor zamanlarda, ayna gönüllü tertemiz gençlerin elinden tutar ya da rüyalarına girer ve üç mühim kural bırakır. O üç altın kural, ismiyle müsemma olmakla kalmayıp altından daha kıymetli anlarda eşlik eder sahibine ve hayat kurtarır. Can katar, renklendirir öğüdü tutanı.
Muhyiddin Şekur'un üç altın kuralı da tıpkı bu vazifeyi görür gibi. Aslında hoş yaşamanın, ince düşünmenin, vicdanı rahat tutmanın, başını yastığa hafifçe bırakıvermenin sırlarını biriktirmiş bu üç altın kuralla ve altı satırla.

İLK ALTIN KADİM KURAL

İlk kurala baktığımızda tevazunun, sahibine itibar ile geri döndüğünü görüyoruz. Tevazu ehli olmayanı dinlediğinizde kendini övme isteği kokusu gelir. Fakat bir kimse ne kadar kaliteli işler ortaya koyarsa koysun, övünmede kimseye sıra vermiyorsa, ne yazık ki yapıp ettiklerini basitleştirmekle yetinebilir. Tam tersi olduğunda ve kişi tevazuyu tercih edip yapıp ettikleri ortaya saçmadığında herkes onun kalitesini tartar ve tam puanı verir.

İKİNCİ ALTIN KURAL

İkinci kurala baktığımızda ise kendini esirgediğin her şeyin sana bin bir zararla geri döneceğini anlatır. Fakat fedakarlık söz konusu olduğunda ve elini de gönlünü de halka açtığında o kasvet ve buhran, yerini bahara ve huzura bırakıverir.

ÜÇÜNCÜ ALTIN KURAL

Üçüncü altın kuralda ise gösterişin ne kadar yapay, eğreti durduğunu anlatır. Plastiktir gösteriş ve nerde olsa belli eder kendini. Çünkü samimi olan sadedir, doğaldır ve olduğu gibidir. Ve bu üç altın kuralın en önemli yanı ise, temiz bir gönlün veya sıradan bir insanın bile tüm bunları bilmeden de fark ediyor olmasıdır. Gönülden gönle akan, saydam ve samimi ise o minvalde karşılığını bulacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum