Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Yalnız Kalmayı Öğrenirseniz Düşünmeyi De Öğrenirsiniz.

08 Kasım 2019 - 18:07 - Güncelleme: 09 Ocak 2020 - 22:14

Bu haftanın terapi sözü İlber Ortaylı'ya ait. Şöyle diyor kendisi:
"Yalnız kalmayı öğrenirseniz, düşünmeyi de öğrenirsiniz."
İlber Ortaylı

 

Yalnızlık...Günümüz insanın en çok korktuğu ve bir o kadar da asla kurtulamadığı duygulardan... Yalnızlık bazen katlanılamaz hale gelen şehir insanı hastalığı...Bazense bir nimet, insanın kendini bulabilmesi ve dinginleşebilmesi için elzem duygulardan. Zamanına göre ilaç...Zamanına göre illet... Fakat bir düşünür, bilim adamı için ise kaçırılmaması gereken bir fırsat.
Sıradan bir insan, zamanı geçirilecek vakit olarak değerlendirir. Boş kaldığında sıkılır, insan arar, meşgale arar, bulamaz ve sonra sıkılır. Ardından sıkılmaları ileri boyutlara varır ve buhrana sürükler sahibini. Çünkü sahibi zamanı sadece eğlenilmesi, herhangi bir şekilde doldurulması gereken, tüketilmesi gereken bir şey olarak düşünür.
Fakat aydın kişi, zamanı çarpar, böler, üleştirir planlar... Yani ondan harikalar çıkarır. Başta kendine, sonra çevresine... Herkesi besleyecek bir nimet olarak görür onu.
Avucunda sürekli onu gezdirir, kollar, neresinden tutup nasıl değerlendireceğini çok iyi bilir. Çünkü bilmesi gerekir, yapması gerekir. Başka bir alternatifi yoktur.Üzerinde bunun sorumluluğunu yaşar her nefes aldığında. Zaten o, bu yüzden aydındır. Ne kaybedecek zamanı vardır ne de serkeşliğe başvuracak yolu...Kendine dönmenin, kendini bulmanın, düşünebilmenin, fikirler ve duygular üretebilmenin tek yolunun yalnızlık durağından geçtiğini de herkesten iyi bilirler. Ondan korkmak yerine yönetirler onu, yalnızlığı ve yalnızlıktan nice yıldızlar serperler uçsuz bucaksız göğe doğru.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum