Yeterli su tüketiminin insan vücuduna etkileri nelerdir? Psikolojik açıdan olumlu etkisi var mıdır?

Su tüketimini aksatmayı alışkanlık haline getirdiyseniz ve bu durumdan şikayetçi değilseniz yazımızı okumanızda fayda var çünkü vücudun istediği su miktarı karşılanmadığı takdirde birçok sorun beraberinde gelmektedir. İşte düzenli ve yeterli su tüketimi yapmanın vücuda etkileri...

Yeterli su tüketiminin insan vücuduna etkileri nelerdir? Psikolojik açıdan olumlu etkisi var mıdır?
Editör: Senem Kara
06 Şubat 2021 - 11:00
Yaşam kaynağı olarak bildiğimiz su, sadece vücut sağlığımız için önem arz etmemektedir. Vücudun yanı sıra ruh sağlığımız açısından da oldukça faydalıdır. 
Bu sebeple her insanın gün içerisinde mutlaka su tüketmesi gerekmektedir özellikle kadınların günde ortalama iki litre, erkeklerin ise günde ortalama iki buçuk litre su içmeleri bir hayli önemlidir. 

VÜCUT- RUH SAĞLIĞI- SU ARASINDAKİ ÖNEMLİ İLİŞKİ 

Yukarıda değindiğimiz gibi yeterli su tüketimi hem vücut hem de ruh sağlığımızı korumanın en önemli adımlarından biridir. Çünkü vücut ağırlığımızın yüzde 10'undan fazla olan su kaybı halsizliğe neden olmaktadır. Oran yüzde 20' lere çıktığında ise kişinin sağlığı için hayati tehlike başlamış oluyor. 

YETERLİ SU İÇİP İÇMEDİĞİMİZİ NASIL ANLARIZ? 

Yeterli su içip içmediğimizi anlamanın en kolay yolu idrara çıkma sayısı ve idrar rengi kontrolü ile mümkündür. Örneğin bir yetişkin günde 6 veya 7 kez idrara çıkıyor ve rengi açık sarı ise yeterli su tüketimi sağlanmış demektir. 
Ancak kişi günde 4'ten az sayıda idrara çıkıyor ve rengi koyu sarı ise yeterli su tüketimi sağlanmamış ve bazı problemler kapıda demektir. 

SU İÇMENİN ÇOK BİLİNMEYEN FAYDALARI 

Su içmenin ve genel olarak insan vücuduna etkileri yukarıda bahsettiğimiz şekilde özetlenebilir. Ancak su içmenin faydaları nelerdir diye soracak olursak özellikle sayacağımız maddeler de ayrıca önem taşımaktadır. 
●    Ağız Kokusunu Önler
Gün içerisinde az miktarda su tüketimi ağızda salgılanan tükürük miktarını epey azaltmaktadır. Tükürük üretiminin azalmasıyla da ağız temizliği için gereken sıvı yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple ağız kokusu ortaya çıkmaktadır ancak yeteri kadar su içmek bu sorunu ortadan kaldırmaya yetecektir. 
●    Saç Bakımına Yardımcı Olur
Su içmenin faydaları nelerdir sorusuna verilecek saçlara sağlık katar cevabı belki de birçok kişinin aklına gelmez ancak oldukça önemlidir. 
Çünkü yetersiz su tüketimi saç kuruluğuna, kırılmalara, kepeklenmeye ve saç kayıplarına sebebiyet vermektedir. 
Bu nedenle yeterli su tüketimi sağlanarak yalnızca vücut nemi sağlanmaz. Aynı zamanda vücut temizlenir ve yumuşak, parlak saçlara sebep olur. 
●    Beyinsel Faaliyetlerde Etkisi Önemlidir 
Su içmenin beyne faydaları birden fazladır. Örneğin yeterli su tüketimi öncelikle unutkanlığı yüksek oranda önlemektedir ayrıca dikkat süresini uzatmaya ve hareket yeteneklerimizi de arttırmaya yardımcı olmaktadır. 
●    Sağlıklı Gebelik Geçirmeye Yardımcı Olur
Su içmenin faydaları nelerdir sorusuna dönemsel olarak verilebilecek en iyi örnek gebelik dönemiyle alakalıdır. 
Çünkü gebelik yaşayan kadının vücudunda daha fazla su ihtiyacı vardır. Bebeğin gelişimi ve anne karnında susuz kalmaması açısından çok önemli olan su tüketimi ile beraber artan su ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. 
●    Stresle Başa Çıkar 
Su içmenin faydaları nelerdir sorusuna ruh sağlığı açısından verilebilecek en iyi cevap  elbette stresle başa çıktığını söylemektir. 
Eğer vücutta yeterli miktarda su yoksa ruhsal olarak stres altında hissederiz. Ayrıca beyin susuz kaldığında beyin dokuları su içmek için sürekli olarak istek göndermektedir ve su tüketilmediğinde baş ağrısı ve gerginlik hat safhaya çıkmaktadır. 
●    Kalbin En İyi Dostlarından Biridir 
Biz farketmesekte içtiğimiz her su kanımıza karışarak hücreler için gerekli olan oksijeni daha hızlı taşımaya başlar. 
Ancak su tüketimi az miktarda olduğunda kan hacmi azalmaktadır ve dolaşımı sistemini etkilemektedir. Bu durum ise kalp için yükü arttırmaktadır. 
●    Reflü Tedavisinde Önemlidir
Kişinin yaşam kalitesini bir hayli bozan reflü su içmenin faydaları nelerdir sorusuna cevap ararken mide sağlığı içinde gereken cevabı vermektedir. 
Çünkü yeterli miktarda su içen reflü hastalarında bu hastalık gerilemeye hatta bazen tamamen iyileşmeye neden olmaktadır. 


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum