YÖK Başkanı Yekta Saraçtan açıklama; Üniversiteler ikinci dönem yüz yüze eğitime başlayacak mı?

Koronavirüs salgınının seyri nedeniyle online eğitime geçen öğrenciler üniversitelerin ne zaman açılacağını merak ediyor. Vaka sayılarının yeni yılın ilk günlerinde düşmesi ve aşılama uygulamasının başlaması sonrasında gözler Bilim Kurulu ve Kabine toplantısından çıkacak kararlara çevrildi. Peki üniversiteler ikinci dönem yüz yüze eğitime başlayacak mı?

YÖK Başkanı Yekta Saraçtan açıklama; Üniversiteler ikinci dönem yüz yüze eğitime başlayacak mı?
Editör: Özden Özmen
20 Ocak 2021 - 19:00
Yeni tip koronavirüs vaka sayılarında yaşanan düşüş ve aşılamanın başlamasının ardından alınacak kararlar yakından takip edilmeye devam ediyor. 2020-2021 yılı güz döneminin sonuna yaklaşan öğrenciler, yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi araştırıyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite öğrencilerini ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

 

YÖK BAŞKANI’NDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

YÖK Başkanı Yekta Saraç, milyonlarca öğrenci, akademisyen ve velinin merak ettiği “üniversiteler yeniden açılacak mı?” sorusunu yanıtladı. YÖK (Yükseköğretim Kurulu) Başkanı Saraç, "Biz Sağlık Bakanlığı’nın görüşlerini ikinci dönem için ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz." dedi.

YÖK (Yükseköğretim Kurulu) Başkanı Saraç açıklamasında, "YÖK olarak her hafta küresel salgın sürecinde dünyada hangi tedbirlerin alındığını raporluyor, bu verileri de dikkate alıyoruz. Dünyanın gelişmiş üniversitelerinde erken normale dönüşte artan vakalar üzerine hızla yeniden online'a geçtiklerini, yükseköğretimde örnek gösterilen bu ülkelerin net bir tavır koyamamalarının öğrenciler açısından ne denli yıpratıcı olduğunu, kamu sağlığı açısından da ne denli tehdit oluşturduğunu gördük." ifadelerini kullandı.


ONLINE EĞİTİM ÖRGÜN EĞİTİME ALTERNATİF OLAMAZ

Saraç açıklamasına  "Öğrencilerimiz tabii ki yüz yüze öğretim istiyor. Onların seslerine kulak tıkamıyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız.

Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul'a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul'a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak" şeklinde devam etti.

Saraç, "Bu hareketlilik bütün illerimiz için geçerli. Öğrenci yurtları faktörü de dâhil, bu hareketliliğin bir risk oluşturup oluşturmadığını en iyi tahlil edecek yapı Sağlık Bakanlığı'dır. Biz bu çerçevede Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız.

Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz. YÖK olarak yükseköğretimi güçlü koordinasyon ama esnek ve çerçeve kararlar ile, üniversitelerimizin birbirinden farklı şartlarını, imkanlarını gözeterek, onlara hareket serbestisi tanıyarak süreçleri yönetiyoruz." diye konuştu.YORUMLAR

  • 0 Yorum