Yüksek besin değerine sahip olan Pikan Cevizi'nin faydaları nelerdir?

Son zamanların popüler besin ürünlerinden biri olan pikan cevizinin faydaları nelerdir? Normal ceviz ile arasında ne gibi farklılıklar vardır? Pikan cevizi yetiştirmek isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? İşte detaylar...

Yüksek besin değerine sahip olan Pikan Cevizi'nin faydaları nelerdir?
Editör: Senem Kara
12 Haziran 2021 - 20:30 - Güncelleme: 12 Haziran 2021 - 20:35
Pikan cevizi içeriğinde 19 farklı vitamin ve mineral bulunduran en önemli meyveler arasında yer almaktadır. Sindirim sistemi ve kolesterol sorunlarında önemli etkilere sahip olduğu bilinen pikan cevizinin kökeninin ise Amerika’ya dayandığı bilinmektedir.
Ayrıca dünya çapında pekan olarak bilinen bu ceviz türü protein, antioksidan ve yağ açısından da önemli bir besin kaynağıdır. 
Peki ama son dönemlerde adını daha çok duymaya başladığımız pikan cevizi faydaları nelerdir? Pikan meyvesinin fidanı nasıl yetiştirilmektedir? İşte detaylar…

PİKAN CEVİZİ FAYDALARI NELERDİR?

1.Pikan cevizi normal ceviz gibi beyin gelişimine katkı sağlamaktadır. Hafızanın güçlenmesine yardımcı olan bu ceviz türü aynı zamanda beyin hücrelerinin korunmasını sağlamaktadır.
2.İçeriğinde bulunan yüksek antioksidan sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
3.Prostat kanserine karşı etkili olan pikan cevizi yine prostat tedavisinde de sıklıkla önerilmektedir.
4.Kolesterol düşürücü özelliğe sahip olan ceviz türü kan basıncını dengelerken aynı zamanda kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
5.Diyabet riskini azaltmaktadır.
6.İştah problemini kontrol altına alan pikan cevizi kilo vermeye yardımcı besinlerden biri olarak bilinmektedir.
7.Yağ yakımını hızlandırmaktadır.
8.Sinir sisteminin yanı sıra sindirim sisteminin de güçlenmesine neden olmaktadır.

PİKAN NEREDE YETİŞTİRİLİR?

Anavatanı Amerika olan bu besinin daha çok ABD, Meksika, Peru, Avustralya, İsrail ve Güney Afrika’da yetiştirildiği bilinmektedir.
Türkiye’deki yetişme alanlarına baktığımızda ise daha çok Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirildiği görülmektedir.

PİKAN CEVİZİ FİDANI YETİŞTİRMEK İSTEYENLER NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Yarı tropikal iklim bölgelerinde yetişme imkanı bulan pikan cevizi gece gündüz sıcaklık farkının az olduğu bölgelerde yetiştirilmelidir.
Hızlı bir şekilde büyüyen pikan bitkisi zengin içerikli toprakları sevmektedir. Fidanı dikmek için yaklaşık olarak bir metre derinliğinde çukur açılmalıdır ve çok fazla sulanmamalıdır.
Fazla sulanan bitkilerin çürüdüğü göz önünde bulundurulmalıdır ve güneşin yakıcı etkisinden korumak için ağaç gövdelerinin beyaz bir boya yardımıyla boyanması tavsiye edilmektedir.
PİKAN CEVİZİ VE NORMAL CEVİZ ARASINDA NE GİBİ FARKLILIKLAR VARDIR?
Öncelikle görüntü anlamında birbirinden ayrılan bu iki ceviz türünün kabuklarının da birbirinden farklı olduğu bilinmektedir.
Normal cevizin aksine yumuşak bir kabuk yapısına sahip olan pikan cevizi kolaylıkla kırılabilmektedir. Diğer yandan tat farkının da olduğu bilinmektedir ve pikan cevizinin tadının daha yumuşak ve tatlı bir ceviz olduğu dikkat çekmektedir.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum